Pani Anna Farańczuk z Olsztyna poznała pisankarstwo w domu rodzinnym, w związku z czym pierwsze próby twórczości ludowej podjęła już w dzieciństwie. Chęć nauki zdobienia jaj motywowana była kultywowaną w rodzinie od pokoleń tradycją związaną z obrzędowością wielkanocną, a także obserwowaniem rodziców i kuzynki – Marii Kieleczawy-Monczak, której prace znajdują się w zbiorach muzeów etnograficznych w Polsce, Niemczech i Ukrainie. To od członków rodziny pani Anna przejęła umiejętności praktyczne, technikę oraz wzornictwo.
Pisząc pisanki, twórczyni wykorzystuje przede wszystkim motywy charakterystyczne dla tradycji łemkowskiej – wsi Wysowa, Brunary, Florynka i Przemków, skąd wywodzi się jej rodzina, a także – choć rzadziej – ornamenty inspirowane sztuką ludową Huculszczyzny. Za pomocą techniki batikowej i przy użyciu szpilki, czasem pisaka-kistki, pani Anna odtwarza wzory złożone z jodełek, gałązek, kwiatków, gronek, słoneczek, rozetek, oraz tworzy na ich podstawie własne kompozycje. Gotowe pisanki mają zazwyczaj od 2 do 5 kolorów, wśród których dominują czerwień, zieleń, żółć, brąz oraz odcienie niebieskiego. Dzieła twórczyni charakteryzują się dużą starannością wykonania i estetyką, z jednoczesnym zachowaniem ludowej stylistyki i kompozycji.
Od wielu lat pani Farańczuk współpracuje aktywnie z greckokatolicką parafią p.w. Opieki Matki Bożej w Olsztynie, prowadząc warsztaty pisankarskie dla dzieci, oraz prezentując i sprzedając swoje wyroby. Od roku 2009 bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie Pisanek im. Michała Kowalskiego w Gorzowie Wielkopolskim (rok 2009 – wyróżnienie, rok 2011 – 3. miejsce, rok 2015 – 2. miejsce, rok 2016 – wyróżnienie specjalne), oraz Ogólnopolskim Konkursie na Pisankę Wielkanocną w Świnoujściu. Członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych od roku 2016.